صفحه اول تماس با ما RSS                     قالب وبلاگ
  
الفبا
گزارش ،یادداشت و گفتگو + عکس
ابوذر منصوری سه شنبه ۱ شهریور۱۳۹۰

سرعین سرما در سرزمین چشمه های جوشان


سرعين منطقه کوچکي است که تا پيش از جاري شدن آوازه آبگرم آن هيچ کس نامي از اين روستاي کوچک نشنيده بود. اما روي آوردن گردشگران براي التيام دردهاي خود در دل چشمه هاي جوشان اين منطقه باعث شد سرعين مقصد گردشگرهاي تابستاني بسياري از گردشگران ايراني و خارجي شود. شهر سیاحتی سرعین در 25 کیلومتری اردبیل در دامنه کوه سبلان واقع شده است. سرعین دارای ده ها چشمه آب گرم معدنی است  که از کوه سبلان سرچشمه می گیرند.سرعین در فرهنگ لغت فارسی به معنای سرچشمه است. در ادوار گذشته از این منطقه به نام های ساری قیه، سارقین، سرائین و سرقین یاد شده است.

سرعین به جهت داشتن چشمه‌های آب گرم متعدد معروف است . در این شهرحدود ۲۵۰ هتل ، هتل آپارتمان و مهمانسرا وجود دارد . علاوه بر این مردم منطقه خانه‌های مسکونی و ویلاهای خود را به عنوان مهمانپذیر اجاره می دهند . شهر توریستی سرعین حدود 400 هكتار مساحت دارد و فاصله اش از مركز استان در حدود 28 كيلومتر،از تبريز230 كيلومتر و از تهران 619 كيلومتر است. بطور میانگین متوسط حداكثر درجه حرارت هوا25 درجه سانتي گراد و حداقل ‌دماي هشت درجه سانتيگراد زیر صفر است.

این شرایط آب و هوایی این مژده را با با خود دارد که در تابستان گرم این روزها بتوان در سرعین خنکای هوا را احساس کرد و از آن لذت برد.

سرعين در يک دهه گذشته تغییرات بسیاری تجربه کرده است. بخش خصوصي بسرعت در اين منطقه هتل و آپارتمان ساخت و چشمه ها و آبگرم ها روز به روز رونق  بیشتری گرفته اند. اما برنامه مدونی برای توسعه توریستی شهر وجود ندارد. به همين دلیل است که معماري اين منطقه بی نهایت غیر استاندارد است و شهر به قولی زیبا نیست. سرعين از اين لحاظ مانند هزاران منطقه اي است که پيش از اين ديده ايد و خيلي زود به دست فراموشي مي سپاريد . سرعین چهار خيابان اصلي دارد که سکوت شبانه آن هر شب به وسيله گام هاي آرامي که به سوي آبگرم ها روانه مي شوند، شکسته مي شود.

جذب توریست در شهر توریستی سرعین البته با دو چالش عمده مواجه بوده و هست.یکی ترک زود هنگام سرعین توسط توریست ها بدلیل کمبود امکانات اقامتی و تفریحی یا غیر استاندارد بودن آنها و دیگری نارضایتی توریست ها از مشکلات بهداشتی در این شهر و بویژه نقاط درمانی اش.

چاپ شده در شماره 7 هفته نامه پیک سبز – 2 مرداد 1389


اسلایدر